EUROVOLLEY POLAND 2017
Gdańsk Szczecin Katowice Kraków

Informacje - Kraków

Kraków to miasto o tysiącletniej tradycji, dawna siedziba polskich królów i stolica kraju, a dzisiaj ważna europejska metropolia. Stare Miasto jest wyjątkową skarbnicą dzieł sztuki, pamiątek historycznych i zabytkowych obiektów reprezentujących niemal wszystkie style architektoniczne od średniowiecza po współczesność.

Sercem Krakowa od setek lat pozostaje Rynek Główny − największy plac miejski średniowiecznej Europy, zachowany w niezmienionym kształcie od 1257 roku i wpisany na pierwszą listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 1978 r. Od 600 lat, z wieży Bazyliki Mariackiej, co godzinę, rozlega się hejnał grany na cztery strony świata. Natomiast stojące pośrodku rynku Sukiennice – średniowieczna hala targowa – są jednym z najlepiej rozpoznawalnych polskich zabytków.

Poza zabytkami Starego Miasta niezmiennie intryguje Kazimierz − przestrzeń wielowiekowego współistnienia dwóch kultur (chrześcijańskiej i żydowskiej), wypełniona zabytkami judaizmu o światowym znaczeniu. Dzielnica targów staroci i dzieł sztuki, klimatycznych knajpek, restauracji i pubów, w których pobrzmiewa muzyka na żywo. Kraków to również miasto tętniące życiem kulturalnym, w 2000 r. wybrane na Europejską Stolicę Kultury, w 2013 r. otrzymał tytuł Miasta Literatury UNESCO. Rocznie odbywa się tutaj ponad 100 festiwali i innych wydarzeń kulturalnych o międzynarodowej renomie. To także miasto nowoczesnych muzeów oraz zagłębie prężnie działających firm, inwestujących przede wszystkim w nowe technologie. Miejsce nauki około 200 tysięcy studentów, przyciąga inwestorów poszukujących wykwalifikowanych kadr – wielu z nich, właśnie w Krakowie zlokalizowało swoje odziały i call centers. Biznesowym spotkaniom sprzyja także rozbudowana baza hotelowa o najwyższym standardzie. Stolica Małopolski ma też bogatą ofertę dla miłośników sportu i rekreacji. W 2014 roku Kraków został mianowany Europejskim Miastem Sportu.

Kraków nie przestaje urzekać odwiedzających turystów – w roku 2015 przyjechało ich tutaj ponad 10 mln.

 

Symbol miasta

Kościół Mariacki to jeden z największych i najważniejszych kościołów Krakowa i jeden z najsłynniejszych polskich zabytków, jego dzieje sięgają średniowiecza. Fasada gotyckiej świątyni zbudowana jest z dwóch nierównych wież. Z wyższej, zwanej Hejnalicą, odgrywany jest co godzinę Hejnał Mariacki – jeden z symboli Krakowa. Najsłynniejszym dziełem wewnątrz kościoła jest Ołtarz Mariacki Wita Stwosza w formie tryptyku, przedstawiający w głównej scenie Zaśniecie Matki Bożej i Jej Wniebowzięcie.

DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd