EUROVOLLEY POLAND 2017
Gdańsk Szczecin Katowice Kraków

O mieście - Gdańsk

Takie miasto jak Gdańsk jest tylko jedno. Inne mogą być tylko podobne. Niezwykłe położenie i ponad tysiąc lat historii sprawiają, że Gdańsk jest wyrazisty, zdecydowany, o silnej i ugruntowanej pozycji na mapie Europy. Jednocześnie to miasto, które wciąż kryje w sobie wiele tajemnic i ma to „coś”, dzięki czemu nie można pomylić go z żadnym innym.

Gdańsk  - miasto wolności, zmienia oblicze z dnia na dzień. Niedawno był centrum wydarzeń, które zmieniły bieg historii Europy. Sierpień roku 1980, strajk w Stoczni Gdańskiej, któremu przewodził Lech Wałęsa i powstanie Solidarności, wielkiego ruchu społecznego, zawładnęły wyobraźnią milionów ludzi. To właśnie te wydarzenia dały ogromny impuls ruchom wolnościowym na całym świecie i pozwoliły uwierzyć, że niemożliwe jednak jest możliwe.

Współczesny Gdańsk to nowoczesna, europejska metropolia, gospodarka oparta na wiedzy, prężnie rozwijające się centrum kultury, nauki, rozrywki i sportu, atrakcyjna destynacja turystyczna i światowa stolica bursztynu. Nie bez przyczyny Gdańsk, słynący także z zapierającego dech w piersiach "bursztynowego" stadionu oraz nowoczesnej hali, jest organizatorem wielu spektakularnych międzynarodowych wydarzeń sportowych .

 

Symbol miasta

Dawniej marynarze, którzy chcieli podziękować królowi mórz za szczęśliwy powrót do domu, a dziś turyści odwiedzający Gdańsk za punkt honoru stawiają sobie dotarcie do Fontanny Neptuna przy Długim Targu.

Fontanna Neptuna, przedstawiająca boga mórz trzymającego w ręku trójząb, jest nieodłącznym elementem historycznego centrum miasta, a także świadectwem wysokiego poziomu artystycznego dawnego rzemiosła gdańskiego. Powstała w 1633 r. (czaszę, trzon i basen Fontanny zaprojektował i wykonał w kamieniu Abraham van der Blocke) z inicjatywy burmistrza Gdańska Bartłomieja Schachmanna w miejscu starej studni przed Dworem Artusa. Do dziś wraz z Żurawiem – najstarszym zachowanym dźwigiem potowym w Europie - są symbolami-ikonami Gdańska.

DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd