EUROVOLLEY POLAND 2017
Gdańsk Szczecin Katowice Kraków

Reprezentacja Polski

 

 

Pierwszy oficjalny mecz międzypaństwowy reprezentacja Polski w piłce siatkowej mężczyzn rozegrała w roku 1947. W roku 1957 powołana została samodzielna organizacja sportowa dedykowana wyłącznie siatkówce – Polski Związek Piłki Siatkowej. Polska federacja jest współzałożycielem Międzynarodowej Federacji Piłki Siatkowej (FIVB) w roku 1947 i Europejskiej Konfederacji Piłki Siatkowej (CEV) w roku 1963. Na arenę międzynarodową męska kadra narodowa wkroczyła Pod koniec lat 60., a w latach 70. i na początku 80. należała do czołowych zespołów świata. Zaczęło się od drugiego miejsca w polskim Pucharze Świata (1965) i brązowego medalu mistrzostw Europy w roku 1967. Potem nastała era drużyny legendarnego trenera Huberta Jerzego Wagnera. Mistrzostwo świata w roku 1974, poparte mistrzostwem olimpijskim dwa lata później i kolejnymi, pięcioma wicemistrzostwami Europy (1975 – 1983) były dowodem przynależności biało-czerwonych do międzynarodowej elity.

 

Wielki powrót Polskiej Siatkówki w męskim wydaniu zaczął się od wicemistrzostwa świata w roku 2006, wywalczonego przez ekipę pod wodzą Argentyńczyka Raula Lozano. Jego rodak, Daniel Castellani poprowadził Polaków do mistrzostwa Europy (2009). Regularnie na podium stawała drużyna Włocha, Andrei Anastasiego, zdobywając brązowe medale Ligi Światowej i mistrzostw Starego Kontynentu, srebrny Pucharu Świata (2011) oraz złoty Ligi Światowej (2012). W roku 2014 wprost z boiska na trenerską ławkę biało-czerwonych trafił Francuz Stephane Antiga a jego asystentem został Philippe Blain. Debiut miał absolutnie wymarzony. Jego drużyna w rozgrywanych w Polsce mistrzostwach świata wywalczyła złoty medal.

 

Zespół Antigi już w odmienionym nieco składzie, po tym, jak zakończenie kariery ogłosiło kilku czołowych zawodników z turnieju MŚ, przywiózł w kolejnym roku z Japonii brązowy medal Pucharu Świata. Według nowych zasad jedyna przegrana w 11 spotkaniach kosztowała jednak biało-czerwonych ich pierwszą szansę na awans olimpijski. Mistrzowie Świata po należny im paszport olimpijski wybrali się do Japonii ponownie w tym roku i tym razem powrócili ze Światowego Turnieju Kwalifikacyjnego do IO jako jego zwycięzcy, gotowi na olimpijskie wyzwanie w Rio de Janeiro. Fazę grupową turnieju olimpijskiego biało-czerwoni zakończyli z jedną przegraną w pięciu meczach i uzyskali awans do fazy pucharowej, z której niestety zostali wyeliminowani przez reprezentację Stanów Zjednoczonych.

 

 

 

DMC Firewall is a Joomla Security extension!